English
0216 443 30 30
info@udofed.org.tr

24 Ocak 2020 Basın Açıklaması

Türkiye Gazetesin’de Udofed Genel Başkanı Sayın Mehmet Mercan’ın vermiş olduğu röportaj doğrudur fakat Döner’de Çamaşır suyu kullanılıyor  şeklinde bütün sektörü zan altında bırakacak bir ifade yoktur. Ahlaksız insanların yaptığı bazı uygulamalar bütün sektöre mal edilemez.  Yapılan röportajın kayıt dökümlerinde de ortaya çıkacağı gibi sektör içerisinde gayri ahlaki, merdiven altı üretim yapan firmaların sektöre verdiği zararlar ele alınmıştır. 

Tarım Bakanlığı kontrolü altında üretim yapmayan, kendi mutfaklarında soğuk zincir ve hijyen şartlarına uygun olmadan üretim yapan Döner dükkanlarının halk sağlığını tehdit ettiği vurgusu ön plandadır ve bu durum gerçektir.

Ayrıca bu tür merdiven altı, sağlıksız ve kontrolsüz üretim yapan bazı kişilerin günü geçmiş, çöpe gitmesi gereken tavuk etlerini çamaşırsulu sularda  bekleterek  döner veya diğer ürünlerde kullandıkları sektör içerisinde olan herkesin bilgisi dahilindedir.  Böyle sağlıksız ürünlerden uzak durabilmek için tüketicinin döner alırken ürünün Tarım Bakanlığı tarafından kontrol edilebilen üretim tesisinde üretilmiş olup olmadığına emin olması ve bunu sorgulaması gerektiği vurgulanmıştır. Gıdada olmazsa olmaz olan şey üretilen ürünün hijyenik şartlarda ve soğuk zincir altında üretilmiş olmasıdır.  

Federasyonumuz halkımızın güvenle döner yiyebileceğini ve bunun için de bilinçli olarak Tarım Bakanlığı kontrolü altında soğuk zincir şartlarında dondurulmuş döner tüketmelerini tavsiye etmektedir.
 
İrfan Söyler
Genel Başkan Yardımcısı 

0216 443 30 30