English
0216 443 30 30
info@udofed.org.tr

Döner Çalıştayı Görüntüleri

Uluslararası Döner Federasyonu Udofed, Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile birlikte Gıda güvenliği açısından Döner çalıştayı düzenledi.

İstanbul Ramada Asia otelde gerçekleşen çalıştaya Tarım Orman Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası, Sağlık Bakanlığının iştirakleri farklı üniversitelerden değerli bilim adamlarının katılımları ile gerçekleştirildi.

Udofed Genel Başkan Yardımcıları; Cemil Türksever, Kamuran Aydemir, Ramazan Tahta, İsmet Erdoğan ve İrfan Söyler başkanlıklarında çalışma masaları oluşturuldu. Bu masalarda değerli bürokrat ve bilim adamları ile Döneri için yapılacaklar tartışıldı.

Çalıştay açılış konuşmasını İstanbul Tarım İl Müdürü Ahmet Yavuz Karaca yaptı.Ayrıca döner çalıştayının her kademesinde emeği geçen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Doç Dr Fatih Özbey konuşmasında Gıda güvenliğine Üniverste olarak verdiği değeri ve önemin altını çizdi. Aynı zamanda değerli konuşmacımız İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu hocamıza ve İstanbul İl Tarım Müdürü Ahmet Yavuz Karaca´ya döner çalıştayına vermiş oldukları katkılar ve katılımları içinde teşekkür eden Udofed Genel Başkanı Mehmet Mercan’ın çalıştay açılış konuşmasında ise katılımcıları şöyle hitap etti;

" 7 kıta ve her ülkede severek tüketilen Türkiye’nin lezzet ve kültür elçisi “Döner”i öz vatanında tanımlayabilmek adına Cumhurbaşkanlığımızın önerisi, Tarım Orman Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımızın katkıları, muhatap Oda ve STK’larımızın katılımlarıyla Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile birlikte düzenlediğimiz ve Gıda Güvenliği yönü ile Türkiye’de ilk kez ele alınacak Döner Çalıştayı’na Hoş geldiniz.  "

Türkiye’nin Dünya’daki en çok tanınan ve severek tüketilen yiyeceği Türk Döneri artık sahipsiz değil, kültürümüzün lezzet hazinesine sahip çıkıyor, Türkiye’de olduğu gibi uluslararası mecrada da hak ettiği itibarını kazandırmak için UDOFED olarak yola çıkmış bulunuyoruz.

Dünya’nın neresine giderseniz gidin insanlar bir Dönerciye girdiğinde kendisini Türkiye sınırları içerisine girmiş gibi hisseder, o doyumsuz lezzetin tadına varırken Türkiye’yi düşünür.

Her gün 500 milyona yakın insanın elinde döner, damağında lezzet, aklında Türkiye vardır.

Döner Türkiye’nin global gücü milli kültür elçisidir. Ayrıca Türkiye’nin de en büyük ekonomik kalemlerinden biridir.
Nasıl mı?
Türkiye ve Dünya’da istihdam ettiği milyonlarca insan, ürettiği katma değer dışında Döner’in yan sanayisi ile milyarlarca dolar döviz girdisi ülkemizin artısıdır.
Döner sadece döner değil, aynı zamanda Döner Türkiye demektir.
Yurt dışında Türkiye ve Türklere bir mesaj verilmek istendiğinde Döner üzerinden verilmektedir.

Türk insanının yurtiçinde ve yurtdışında ki bireysel başarıları ile yükselen milli kültür hazinemiz ve lezzet değerimiz Döner ne yazık ki bugüne kadar kurumsal sahipsizliğe terk edilmişti.

Ta ki bugüne kadar…

Dün; Türk Döneri ve Döner sektörünün kurumsallaşması ve dünyada itibar kazanması adına DÜBİDER olarak çıktığımız bu kutsal yolda, bugün Döner ve Döner sektörünü daha profesyonel ve daha güçlü bir şekilde gerek yurt içinde gerekse yurtdışında temsil etmek için Uluslararası Döner Federasyonu (UDOFED) olarak emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz.

Türk döneri sağlıksız ortamlarda ve kayıtsız işletmelerde üretildiğinde hem toplum sağlığı açısından ölümcül, hem de ülke ekonomisine azımsanmayacak seviyede ciddi zararlar oluşturur.

Temsil ettiğimiz Döner Sektöründe maalesef bir çok noktada haksız ve hukuksuz bir rekabet ile insan sağlığı yok edilmeye çalışılıyor. Gıda güvenliğini dikkate almadan sağlıksız ve hijyen olmayan koşullarda merdiven altı üretimlerle tüketici sağlığını hiçe sayan bu anlayışa dur diyecek ve mutlaka önüne geçeceğiz.  

Bilimsel çalışmalarla önce sağlık ve kalite ilkesi ile endüstriyel tesislerde veteriner hekimlerimiz ve gıda mühendislerimizin gözetiminde üretim yapıyoruz.
Türk Döneri’nin dış pazarla buluşması ve ihracatın önü açılarak Türkiye ekonomisine finansal girdi sağlanmasını çok önemli görüyoruz.

Türkiye’nin 7 bölgesinde kuracağımız endüstriyel sanayi tesisleri ile kalkınma projelerine destek olacağız.  Kurulacak endüstriyel sanayi tesislerimizde Türk Dönerinin yapısını ve kalitesini koruyarak tüketicinin yaşadığı bölgelerde kaliteli ve sağlıklı dönerle buluşmalarını sağlayacağız.

Dönerimiz 2500 yıllık tarihi ile milli lezzet ve kültür hazinesi olma özelliği taşıdığından, Kültür Bakanlığımızla ortak projeler geliştireceğiz.

Her ülkede Dönerin farklı sıkıntıları vardır. Başta ülkemizde olmak üzere her yerde yaşanan sıkıntıların farkındayız ve takipçisiyiz. Global bir gıda savaşının yaşandığı günümüzde Dönerin milli değerini zedeleyen her girişim karşısında olmak için buradayız.

Türkiye’de Dönerin kurumsal statüsüne yönelik ilk kez gerçekleştirilen Döner Çalıştayına Gıda Güvenliğini ön planda tutarak bu konuyu önemsediğiniz ve katkı sağladığınız için teşekkür ediyorum.

 Hepinize saygı, sevgi ve şükranlarımı ifade etmek istiyorum.

0216 443 30 30