English
0216 443 30 30
info@udofed.org.tr

Döner satışına sertifika geliyor

Uluslararası Döner Federasyonu bünyesinde çıkarılan DÖNER HABER Dergisi, 2020 Şubat ayında ilk sayısını çıkardı. İrfan Söyler’in Sahibi ve Genel Yayın Sorumlusu olduğu dergide, döner konusunda merak ettiğiniz bir çok soruya cevap bulabilirsiniz.

UDOFED’in geçtiğimiz pazartesi günü bir basın toplantısı vardı… Bizzat takip ettim. Meğer döner konusunda ne çok bilmediğim şeyler varmış… Haliyle biz işin sadece yeme noktasından hareket ettiğimiz için, üretim ve tüketim aşamasında neler olduğunu bilmiyoruz.

Genel Başkan Mehmet Mercan, o toplantıda önemli bir noktaya parmak bastı: “Döner üretiminin çiftlikten çatala kadar denetimli olduğunun tüketici tarafından bilinmesi için sertifikasyon uygulaması getiriyoruz. 2020 içerisinde uygulamayı hayata geçireceğiz." –

Buna göre federasyon tarafından restoranlara verilecek Karekod sayesinde kesilen hayvanın sağlıklı olması, etlerin soğuk zincirde saklanması, hijyen, hile, tağşiş, taklit ve katkı gibi konularda güvence verilmiş olacak. Sistem ilk olarak UDOFED üyesi döner üreticilerinin sayısı 2 bini bulan restoranlarında uygulanacak.

Bu barkodu gördüğünüz dönerciden rahatlıkla tüketim yapabilirsiniz.

Mercan’ın verdiği bilgilere göre verilecek sertifika sayesinde, tüketilen dönerin elde edildiği hayvanın kulak küpe numarasından tutun da tabağa gelene kadar geçirdiği tüm süreçlerin denetimli olması sağlanacak. Tüketici, UDOFED tarafından üye dönercilere verilen karekodu cep telefonlarından okutarak yediği dönerin hangi süreçlerden geçtiğini görebilecek.

Döner Festivali yapılacak

Federasyon ayrıca bu yıl ilkini düzenleyeceği Döner ve Sokak Lezzetleri Festivali’nin müjdesini verdi.  Festivalde İstanbul´un dönere doyacağını dile getiren UDOFED Genel Başkanı Mehmet Mercan, ayrıca yılın üçüncü çeyreğinde 9. Dünya Döner Zirvesi etkinliğini de hayata geçireceklerini bildirdi.

İlk dönerin mucidi

UDOFED bünyesinde ayrıca Döner Haber Gazetesi de ilk sayısını çıkardı…  Gazetede ilk dönerin çıkışı anlatılıyor… Çoğu kimse ilk dönerin Bursa’dan çıktığını biliyor ama Döner Haber, bu bilginin tam doğru olmadığını, ilk dönerin Bursa ile birlikte Kastamonu’da Hamdi Usta tarafından yapıldığını ve hatta Hamdi Usta’nın evlatlarının halen döner işine devam ettiklerini belirtiyor. Bursa ise döner işini Kebapçı İskender’in 19. Yüzyıl başlarında başlattığı yazıyor. 

0216 443 30 30