English
0216 443 30 30
info@udofed.org.tr

Mehmet Mercan - Onursal Başkan

Mehmet Mercan - Uluslararası Döner Federasyonu Onursal Başkanı

13.07.1975 Rize Güneysu’da doğdu. Sanayici bir aileden geliyor. Denizcilik yapan ve Çay işleme tesisi olan ailenin bir üyesi olarak 2005 -2010 yılları arasında inşaat taahhüt işleri yaptı . Daha sonra  İstanbul’da Reis Döneri kurdu. Kısa sürede 47 şubeye 2200 m2 üretim tesisine 520 çalışana  ulaşan firma Türk Dönerini en iyi şekilde temsil etmek için gayret göstermektedir. 2019 yılında Döner sektöründeki dağınıklığı önlemek amacı ile sektör içinde faaliyet gösteren arkadaşları ile Döner Üreticileri Derneğini kurdu. Akabinde sektörde faaliyet yürüten dernekler ile Uluslararası Döner Federasyonu Udofed’i kurdu. Kurucusu olduğu federasyonun genel başkanlığına getirildi. Halen bu görevi yürütmektedir. Mehmet Mercan  dönerin sadece yemek olmadığının farkında bir gönül insanıdır.

2019 yılı Aralık ayında Üniversiteler ile işbirliği içinde Tarın ve Sağlık bakanlığı katılımları ile Çalıştay düzenlemiş, sektörün problemleri tespit edilmiştir. Udofed olarak kısa sürede Tarım Bakanlığı, ilgili bakanlıklar ve ilgili kurumlarla ile verimli çalışmalar yürütülmüştür. Döner sektörünü eğitimden geçirme ve sertifikalandırma çalışmalarını Çalışma Bakanlığı ve MYK ile birlikte yürütmektedir. Federasyon bir yandan yapılanma sürecini tamamlarken faaliyetlerine hız kesmeden devam etmektedir.  Kültür Turizm Bakanlığı ile Döneri somut olmayan kültür mirası listesine aldırmış ve Türkiye adına kayıt etmiştir.

Mehmet Mercan Dönerin kültürel miras olması için kurulan komisyonda başkanlık yapmıştır.

Bağlı dernekleri ile birlikte çalışmalarını sürdün Udofed’de Döner sektörünü bilinçlendirme ve ülkemize yeni bir ihraç kalemi oluşturma çalışmalarını  yürütüyor. Sektörün bilinçlenmesi için aylık Dönerhaber gazetesini çıkarmaya devam etmektedir. Mehmet Mercan evli ve bir oğlan bir kız iki evlat babasıdır.

0216 443 30 30