English
0216 443 30 30
info@udofed.org.tr

Uluslararası Döner Federasyonu Başkanı Mehmet Mercan Döner Habere Konuştu

Türkiye’nin örnek uygulaması
GÜVENİLİR DÖNER NOKTASI

UDOFED tarafından hayata geçirilecek olan Qr Kod uygulaması Türkiye’de “Gıda Güvenliği” konusunda bir çığır açacak. “Güvenli Döner Noktası” olarak başlayacak uygulama ile gıdada ilk kez geriye doğru izlenebilirlik olacak.

Döner Haber Gazetesi olarak UDOFED Genel Başkanı Mehmet Mercan’la sektörü, yapılan çalışmaları ve projeleri konuştuk.
Başkan Mehmet Mercan, UDOFED’in büyük projesi olan “Güvenilir Döner Noktası” ile alakalı olarak son bilgileri bizimle paylaştı.

“Uluslararası Döner Federasyonu olarak çok önem verdiğimiz gıda güvenliği konusunda sektörümüzle alakalı olarak yaptığımız Qr Kod çalışmasını bitim aşamasına getirdik. Bu arada Tarım Bakanlığı’yla izin alma ve ortaklaşa bu projenin yürütülmesi konusunda karar aldık. Bakanlık şu anda bu kararı kendi bünyesinde ve projeyi UDOFED ile ortak yürütülmesi konusunda çalışmalarını sürdürüyor.
İnşallah bu süreçte gıda güvenliğine çok daha ihtiyacımız olduğu böyle bir dönemde, bu hazırladığımız yazılımın çok daha anlam ifade ettiğini söyleyebiliriz. UDOFED olarak 7 aydır üzerinde çalışmış olduğumuz Qr Kod uygulaması bitme aşamasına gelmiş bulunuyor. Yazılım üzerinde son düzeltmeler yapılıyor. Bakanlıktan da konuyla ilgili kararlarını bekliyorz.
GooglePlay’den indirilecek
Bakanlık kararıyla birlikte UDOFED üyesi kuruluşların şubelerinde bu uygulamaya en kısa sürede geçeceğiz. Güvenli Döner satış noktaları oluşturacağız, buna hazırız. GooglePlay’den bütün vatandaşlarımızda UDOFED’in Güvenli Döner uygulamasını cep telefonlarına indirebilecekler.
Bu projeyi İTÜ ile ortaklaşa yürütüyor, geliştiriyoruz. Bundan sonra verilerin korunması bakımından Tarım Bilişim Merkezi’ni kullanacağız. Bununla ilgili çalışmalarımız da hızlı bir şekilde devam ediyor.
Türkiye’de bir ilk gerçekleşecek
UDOFED olarak yaptığımız çalışmalar büyük karşılık buldu. Gerek UDOFED üyelerinden, gerek bürokrasi kanadından gerekse halk tarafından üzerinde çalıştığımız izlenebilirlik projesi çok ciddi anlamda olumlu bir şekilde karşılık buldu. Herkes bu uygulamanın hayata biran önce geçmesini sabırsızlıkla bekliyor.
Bu uygulama ile gıdada ilk kez geriye doğru izlenebilirlik olacak. Gıdada geriye doğru izlenebilirliği söylemde dahi kimsenin dillendiremediği bu çalışmayı UDOFED olarak dillendirdik, söylemde kalmadık şimdi de hayata geçiriyoruz.
Qr Kod yazılımının hazırlanması konusunda çok ciddi ve alanında uzmanlardan oluşan çalışma gurubumuzla yaklaşık yedi aylık bir yoğun tempo sonrası amacımıza ulaştık. Kullanılmaya başlanmasıyla bu sadece UDOFED’in yada sektörün menfaatine yönelik bir çalışma olmakla kalmayacak, bu Türkiye’nin bir tarım projesidir.
UDOFED olarak döner sektöründe iyileştirme anlamında yapmış olduğumuz çalışmalar artık Bakanlıklar nezdine taşınmış durumda. Bugün ‹stanbul, Bursa ve Kastamonu ‹l Kültür Müdürlükleri’nde bir komisyon oluşturulmuştur. Buradaki çalışmalarımızla döneri kültür mirası envanterine sokma, kazandırma çabasındayız.
Sektör yeniden dizayn olacak
Döneri uluslararası arenada hakettiği itibarı kazandırmamız içinde yeni UDEFED’in oluşturduğu Bilim Kurulu’yla çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Coğrafi işaret alma konusunda gerekli müracaatlarımızın olması için yaptığımız hazırlıkların da son aşamasına gelmiş bulunuyoruz.

UDOFED’in çalışmaları devam ediyor. Artık Dünya eskisi gibi olmayacak. Kurulacak olan yeni Dünya düzeninde ülkemiz daha güçlü şekilde yerini alacağı gibi bizde döner sektöründe güçlü bir şekilde, merdivenaltı kayıtsız üretimler olmadan, ihracat yapabilecek konumda yerini alacak bir hazırlık içerisindeyiz.
Biz inanıyoruz ki sektör yeniden dizayn olacak. Belki yeni aktörler tanıyacağız, bir takım aktörler de çekilmek zorunda kalacak. Gayri ciddi çalışan bir çok insan yeni sisteme ayak uyduracak.
UDOFED’in hedefleri büyük
UDOFED olarak döner sektörüne yapmış olduğumuz iyileştirme çalışmalarıyla önce başıboşluğu düzensizliği ortadan kaldıracağız, ardından sektörü gerçek sektör haline getireceğiz. Bununla birlikte sektör haline gelip eksikliklerimizi giderip Türkiye’nin 7 bölgesinde döner üretim tesisleri oluşturma arzusu içindeyiz. Dönerin sanayiye kavuşmasını sağlayacağız, UDOFED’in hedefleri bunlardır. Bir sektörün sanayisi yoksa o sektörün başarılı olma şansı pek yoktur.

UDOFED öncesi döner tarihinde hiç bu şekilde dillendirilmemişti. Sektörün sıkıntıları, sorunları bir istişareye açılmamıştı. UDOFED döner sektörünün sorunlarını masaya yatırdı, tüm kademelerdeki sıkıntıların çözülmesi konusunda ciddi çalışmalar yaptı. Paneller düzenlendi, çalıştaylar yapıldı sektörün sorunları ele alındı. Dolayısıyla UDOFED kurulmadan önceki sektörümüzün halini gözönüne alırsak bugünkü durumuyla arasındaki mukayese edilemeyecek farkı görebiliriz.
Türkiye’nin gurur olacak
Böyle bir durumda gıda güvenliği açısından dolayısıyla bir tarım ürünü olduğundan dolayı dönerde gıda güvenliği iki kat daha önemsenmiş durumda. Bu projemiz diğer tarım ve gıda ürünlerine de örnek olacak. Gıda güvenliği sadece UDOFED’in meselesi değildir. Tüm toplumun meselesidir. Gerek Hükümetimiz, gerek milletimiz, gerek sektörde faaliyet gösteren kıymetli arkadaşlarımızın böylesine bir projeye sahip çıkması hepimizin ortak gururudur.

‘Döner sektörü çok zor durumda
yüzde 10 kapasite ile çalışıyoruz’

Biz, sektör ve tedarik anlamında müşteriye hizmet vermek anlamında salgın krizi olmadan önce nasıl hizmet veriyorsak UDOFED üyelerine de aynı hizmeti vermeye devam ediyoruz.
Ekonomik kısmında ise UDOFED üyeleri hiçbir şekilde bir finans gücü kullanmadan kendi öz sermayelerimizle işletmelerimizi finanse etme durumundayız. Ama ilerleyen süreçte hükümetin açıklayacağı yeni paketler olacaktır.
Finans konusunda bankalarda ciddi bir yığılma ve yoğunluk olduğu görülüyor. Bankaların hükümetin aldığı bir çok karar uymadıkları da ortada. UDOFED üyeleri açıklanan hiçbir paketten, iyileştirme çözümlerinden yararlanmış değiller. Dolayısıyla herkes zor durumda, döner sektörüde zor durumda diyebiliriz. Biz kapasitemizin bütün meslekdaşlarımızın günde yüzde 10 gibi sadece paket servis hizmeti vererek ayakta durduğunu söyleyebiliriz.

0216 443 30 30